Jak samemu wykonać zdjęcie do paszportu, dowodu i prawa jazdy

Jak należy się przygotować do wykonania zdjęcia?
Najważniejsze akcesoria:
 • aparat fotograficzny lub telefon z wysokiej jakości aparatem fotograficznym
 • krzesło (najlepiej bez oparcia)
 • statyw lub powierzchnia umożliwiająca ułożenie aparatu na wysokości twarzy
 • oświetlenie (lampa błyskowa lub umiejętnie wykorzystane światło dzienne wpadające przez okno)
 • lustro, lusterko (uumożliwiające odpowiednie ustawienie się do aparatu w przypadku fotografowania bez pomocy drugiej osoby)
 • komputer, laptop lub inne narzędzie umożliwiające przygotowanie zdjęcia (opcjonalnie)
 • drukarka fotograficzna lub termosublimacyjna (opcjonalnie)

Aparat fotograficzny - ustawienia
Obecnie większość aparatów posiada wymagane parametry techniczne do wykonania zdjęcia do dokumentów. Istotne jest jednak jak ustawimy aparat. Jako, że urzędy paszportowe i urzędy miast przyjmują fotografie w dobrej jakości z zachowaniem szczegółów twarzy należy tak ustawić aparat aby zdjęcie zostało wykonane na jego najwyższych parametrach.
Ważna są:
 • czułość (ISO) - utrzymując wartość zbliżoną do 100 ISO otrzymamy zdjęcie w większości przypadków bez ziarnistości.
 • przysłona - w zależności od modelu aparatu jej wartość powinna być w granicach 4,5 - 8).
 • czas migawki - aby zdjęcie wyszło nieporuszone zaleca się uzyskanie wartości minimum 1/160 przy jednoczesnym zachowaniu całkowitego bezruchu osoby fotografowanej. Przy użyciu statywu wartość ta może być nawet na poziomie 1/60 jednak osoba fotografowana musiałaby być całkowicie nieruchomo. W innym przypadku osoba na zdjęciu może być poruszona, a taka wydrukowana fotografia nie zostanie przyjęta w urzędzie.
 • samowyzwalacz - wymagany przy fotografowaniu bez pomocy drugiej osoby
 • jakość pliku powinna być powyżej 2 mln pix z możliwie najwyższym poziomem zapisu jakości zdjęcia (im wyższa tym lepsza)

Krzesło - na czym usiąść
Najlepiej jest wybrać taboret lub usiąść na krześle w taki sposób aby oparcie nie wystawało zza pleców. Uniknie się w ten sposób zbędnej obróbki zdjęcia polegającej na usunięciu niepotrzebnych, a zarazem niedopuszczalnych elementów na zdjęciu.
Statyw fotograficzny - możliwości
Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem statywu fotograficznego. Nic straconego. Statyw można zastąpić jakkąkolwiek inną powierzchnią umożliwiającą ułożenie aparatu na odpowiedniej wysokości. Może to być blat kuchenny, stół, półka, komoda itp. Ważne jest aby aparat znajdował się na wysokości nosa (nie jest dopuszczalna żabia lub ptasia perspektywa). Aby zdjęcie do paszportu lub dowodu było poprawnie wykonane aparat należy umieścić równo względem głowy osoby fotografowanej. W ostateczności plik do druku musi zawierać w około 70-80% głowę z zachowaniem równych lini nosa i oczu. Twarz musi być skierowana idealnie na wprost obiektywu - nie jest dopuszczalne nawet drobne przekręcenie głowy w prawo lub w lewo.
Oświetlenie - rodzaje
Jeśli mowa już o oświetleniu to kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym, narzędziem są lampy (oświetlenie).
Sprawa zaczyna się znacznie bardziej komplikować ponieważ do dyspozycji w warunkach domowych mamy różne źrodła światła (lampa błyskowa, światło dzienne zza okna, światło sztuczne LED, światło sztuczne żarowe, światło sztuczne świetlówkowe itd.) - każde z tych źródeł światła posiada inną temperaturę barwową - w aparatach najczęściej jest to określane jako BALANS BIELI lub skrótem WB.
Większość aparatów posiada już wbudowane ustawienia dla każego z tych źródeł światła. Błędne ustawienie balansu bieli spowoduje zakłamanie kolorów po wydrukowaniu (zbyt żółte lub zbyt niebieskie), co z kolei może doprowadzić do odrzucenia zdjęcia przy składaniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu.
Oświetlenie - jak usiąść względem źródła światła.
Najlepszym momentem na fotografowanie osoby do paszportu lub dowodu jest dzień (czas kiedy jest jasno) i moment, kiedy światło słoneczne (lub jego odbicie od innej powierzchni) nie wpada bezpośrednio przez okno. Dzięki temu, siadając idealnie na wprost standardowej wielkości okna w odległości minimum 1,5 m, uzyskamy równomierne oświetlenie twarzy.
Lustro, lusterko
Możliwość zobaczenia siebie tuż przez wykonaniem ujęcia zdecydowanie skróci czas na jego wykonanie. Wpływają na to dwa czynniki. Pierwszym czynnikiem jest odpowiednie ustawienie głowy względem aparatu oraz oświetlenia (dotyczy światła dziennego z okna). Drugi istotny czynnik to estetyka jak ułożenie włosów, odpowiednia mimika itp.
Życzymy udanej zabawy podczas wykonywania zdjęć do dokumentów w warunkach domowych.
Po wykonaniu odpowiedniego ujęcia pozostaje wydrukować zdjęcie w określonych wymiarach. W przypadku zdjęcia paszportowego lub do dowodu osobistego są to wymiary 3,5 x 4,5 cm.
Plik można również przesłać do nas na e-mail  swietokrzyska@2style.pl i po 5 minutach go odebrać z naszego punktu w Gdańsku na ul. Świętokrzyskiej 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz